http://donya-e-eqtesad.com/News/1371/25-01.jpg

بالاخره زمان برگزاری پر سر و صداترین نمایشگاه كشور آن هم در صنعت ICT فرارسید. چهاردهمین نمایشگاه الكامپ (الكترونیك، كامپیوتر و تجارت الكترونیك) امسال و برای بار دوم در كنار نهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات، ارتباطات و تكنولوژی اطلاع‌رسانی (تلكام) امروز افتتاح می‌شود. نمایشگاهی كه تا پنجم آذرماه ارائه خواهد داشت.

الكامپ 2008 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به مدت چهارروز برپا خواهد شد و در این مدت آخرین و جدیدترین خدمات و محصولات حوزه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات برای تمامی علاقه‌مندان عرضه خواهد شد.

وقتی یك رویداد مهم مانند برگزاری نمایشگاه بین‌المللی الكامپ قدم به چهاردهمین دوره فعالیت خود می‌گذارد به نظر می‌رسد می‌خواهد ثابت كند دوران آزمایش خود را سپری كرده و به عنوان یك نمایشگاه قوی در صنعت آی‌تی مطرح شده است. نمایشگاهی كه می‌خواهد با دیگر رویدادهای بین‌‌المللی آی‌تی همچون كامپیوتكس، سیبت با جی‌تكس و ... وارد رقابت شود.

مرور بر فعالیت چند سال اخیر این نمایشگاه ما را با این واقعیت تلخ روبه‌رو می‌‌كند كه این نمایشگاه در دوران فعالیت خود نه تنها قادر به رقابت با نمایشگاه‌های خارجی نبوده، بلكه اغلب با سیر نزولی روبه‌رو شده است.

در ادامه مطلب بقیه متن را بخوانید
نیازی به تكرار تاریخچه برگزاری نمایشگاه الكامپ نیست؛ چرا كه اگر از خوانندگان روزنامه باشید بارها و همزمان با برگزاری این نمایشگاه نقدها و گزارش‌های بی‌شماری را مطالعه كرده‌اید. به هر حال، الكامپ چهاردهم در حالی از امروز كار خود را آغاز می‌كند كه برعكس سال‌های گذشته با هیچ حاشیه‌ای همراه نبوده است كه این امر به باور مسوولان برگزاركننده نمایشگاه به دلیل تعاملات مثبت این ارگان با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و مدیریت خوب نمایشگاه بوده است. اما در مقابل این اظهارات سازمان نظام صنفی، دلیل اصلی بی‌حاشیه بودن الكامپ چهاردهم را، تبدیل شدن این نمایشگاه به یك نمایشگاه عادی و بی‌انگیزه شدن شركت‌های فعال در این حوزه عنوان می‌كند.
مسوولان نمایشگاه بین‌المللی در حالی صحبت از تعاملات و همكاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای كشور می‌كنند كه امسال نیز مانند سه سال گذشته این سازمان قصد شركت در این نمایشگاه را نداشته و به قولی می‌توان گفت تحریم مسوولان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای همچنان ادامه دارد.
سهیل مظلوم، نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در این خصوص می‌گوید: «ما به هیچ‌وجه الكامپ چهاردهم را تحریم نكردیم و تحریم سازمان تنها مربوط به الكامپ یازدهم بود. در این دوره هم به این دلیل شركت نكردیم كه شرایط مورد نظر ما طی جلساتی كه با مسوولان نمایشگاه بین‌المللی داشتیم فراهم نشد، بنابراین ترجیح دادیم كه در این دور نیز از شركت در نمایشگاه صرف‌نظر كنیم.»
وی در خصوص شرایط مدنظر سازمان نیز چنین توضیح می‌دهد: «همانطور كه شما و تمام فعالان این حوزه می‌دانید الكامپ دهم از آن جهت كه دست بخش خصوصی بود به بهترین نحو ممكن برگزار شد وقتی بخش خصوصی اثبات می‌كند كه توانایی برگزاری یك نمایشگاه همانند یك نمایشگاه بین‌المللی را دارد به چه دلیل بخش دولتی مانع از برگزاری دوره‌های بعدی توسط این بخش می‌شود.»
مظلوم در خصوص این علل می‌گوید: «یكی از دلایل این مانع شدن فساد و عدم شفافیت سیستم است. نگرانی نیز یكی دیگر از این دلایل است. در واقع نگرانی از این كه برگزاری خوب نمایشگاه الكامپ به دیگر نمایشگاه‌های برگزار شده در كشور نیز سرایت كند دست به نابودی این نمایشگاه زدند. ما در سال 83 جانمایی و ثبت‌نام را به طور كامل به صورت الكترونیكی انجام می‌دادیم در حالی كه در سال 87 هنوز ثبت‌نام به شیوه‌ 5 سال گذشته و سنتی انجام می‌گیرد.»
به اعتقاد مظلوم مسوولان نمایشگاه از آن جهت كه برگزاری الكامپ می‌توانست الگوی خوبی برای سایر نمایشگاه‌ها باشد با بهانه‌گیری و كارشكنی مسوولیت برگزاری را از دست بخش‌خصوصی گرفتند. وی در ادامه با اشاره به هزینه‌های یك نمایشگاه خارجی می‌افزاید: «میزان هزینه نمایشگاه جیتكس كه اخیرا نیز برگزار شد برای ایرانیان به حدود 8 میلیارد تومان می‌رسید و این در حالی است كه هزینه ای كه بازدید كنندگان ایرانی در الكامپ دهم با آن همه غرفه و فضا خرج كردند به یك‌میلیارد و پانصدهزار تومان هم نمی‌رسید و این نشان می‌دهد كه با شفافیت می‌توان یك نمایشگاه را در حد یك نمایشگاه بین‌المللی در كشور برگزار كرد بدون اینكه هزینه زیادی را نیز صرف آن كرد. اما از آنجا كه برخی تحمل این شفافیت را نداشتند اجازه ادامه این روند را به ما ندادند. به اعتقاد من ادامه این شرایط در برگزاری نمایشگاه می‌تواند به ندانم‌كاری ما و فعالان این حوزه برگردد و هم به تحریك مسوولان نمایشگاه جیتكس، چراكه موفقیت الكامپ به هیچ وجه به نفع آنها نبوده است.»
نایب‌رییس سازمان نظام صنفی به رفتار دوگانه برخی افراد و سازمان‌های فعال در این حوزه اشاره می‌كند و می‌افزاید: «خیلی از كسانی كه به سازمان ایراد می‌گرفتند و برای ایجاد تنش شركت‌ها را تحریك به شركت در نمایشگاه می‌كردند خودشان امسال در نمایشگاه شركت نكردند. آیا این عدم شركت به معنی این نیست كه آنها فهمیده‌اند كه حضور در این نمایشگاه به جز هدر دادن پول چیز دیگری به دنبال نخواهد داشت و برای آنها هیچ صرفه اقتصادی به وجود نخواهد آورد. اما آنها برای ضربه زدن به صنف هر كاری می‌كنند و نمونه آن هم همین تحریك شركت‌ها است.»
در مقابل اظهارات مظلوم، علی موسوی، عضو هیات مدیره و معاون امور نمایشگاه بین‌المللی تهران با نگاهی مثبت به مساله اعلام می‌دارد كه سازمان با تمام قوا همكاری خود را با نمایشگاه انجام داده است.
موسوی درخصوص اینكه سازمان نظام صنفی به هیچ وجه نتیجه همكاری‌ و تعامل با نمایشگاه را مثبت نمی‌داند، می‌گوید: «اگر معنی آنها از تعامل این است كه تنها خودشان برگزار كننده الكامپ باشند، بله ما به نتیجه خوبی نرسیدیم. اما طی جلساتی كه با اعضای این صنف داشتیم به آنها قول دادیم كه با همكاری آنها اگر نمایشگاه چهاردهم به خوبی برگزار شود. ما سال دیگر با برنامه‌ریزی‌هایی كه انجام خواهیم داد برگزاری بخشی از نمایشگاه را به آنها خواهیم سپرد. وی در واكنش به این سوال كه بر اساس شواهد الكامپ دهم از آن جهت كه توسط بخش خصوصی برگزار می‌شده بهترین دور از نمایشگاه بوده حال چرا باید دولت مسوولیت را از دست این بخش بگیرد نیز اظهار می‌دارد: «به دلایلی كه همه می‌دانند از الكامپ دهم به بعد برگزاری این نمایشگاه به دست بخش دولتی افتاد. وقتی به سوابق هم نگاه می‌كنیم ما به این نتیجه نمی‌رسیم كه الكامپ دهم بهترین دور از نمایشگاه الكامپ بوده است؛ چراكه ما در پایان هر نمایشگاه بازخوردهای مختلفی را از بازدیدكنندگان، غرفه‌داران، روزنامه‌نگاران فعال در حوزه IT و ... داریم و با نظرسنجی كه انجام می‌دهیم معین می‌كنیم كه چه نمایشگاهی خوب یا بد بوده و از این جهت نیز می‌توانیم بگوییم كه الكامپ سیزدهم هم بازخوردهای مثبتی داشته است.»
مزیت‌های الكامپ چهاردهم
موسوی بر این باور است كه الكامپ چهاردهم بهتر از الكامپ دهم برگزار خواهد شد و همچنین یادآور می‌شود كه میزان فضای غرفه‌ها، تعداد شركت‌های شركت‌كننده در این الكامپ به دلیل حمایت‌های سازمان نظام صنفی 20درصد افزایش داشته است.
به گفته وی، امسال نمایشگاه در فضایی برابر 16هزار و 824 متر مفید و 32هزار متر غیرمفید برگزار خواهد شد. همچنین در این نمایشگاه 470 كشور یعنی 68 شركت خارجی و 402 شركت داخلی، شركت خواهند كرد كه تمامی این شركت‌ها از جانب نمایندگی‌های رسمی در این نمایشگاه حضور پیدا خواهند كرد.
موسوی یادآور می‌شود كه ثبت‌نام 423 شركت برای حضور در نمایشگاه از طریق اینترنت صورت گرفته است. معاون امور نمایشگاهی، ‌نمایشگاه تهران در ادامه در خصوص مزیت‌های نمایشگاه چهاردهم می‌گوید:«ما در این نمایشگاه به متقاضیان این امكان را می‌دهیم كه به صورت بی‌سیم به اینترنت دسترسی داشته و از خدمات آن استفاده كنند. همچنین در این نمایشگاه برای اولین بار، فن بازار تخصصی ICT با همكاری وزارت علوم و وزارت بازرگانی برگزار خواهد شد كه هدف این فن بازار كمك به حل مشكلات ساختار تجاری طرح‌های فن‌آورانه شركت‌ها است. در واقع در این فن بازار عرضه‌كنندگان و متقاضیان فناوری در سطوح ملی، ‌سازمانی، كشوری به منظور تامین نیازهای تكنولوژیكی خود در خصوص رسیدن به دانش فنی با هم به گفت‌وگو می‌نشینند.»
شركت‌هایی كه قصد حضور در چهارمین نمایشگاه الكامپ را داشته‌اند از روزهای قبل از برگزاری این نمایشگاه تبلیغات خود را آغاز كرده بودند از جمله شركت‌های فعال در نمایشگاه تلكام می‌توان به ایرانسل و همراه اول اشاره كرد كه هر كدام از طریقی همچون بیلبوردهای تبلیغاتی، روزنامه‌ها و... حضور خود را در نمایشگاه اعلام می‌كردند.
این حجم تبلیغات درمورد شركت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری حاضر در نمایشگاه‌های الكامپ نیز دیده می‌شد. از جمله شركت‌های سخت‌افزاری كه تبلیغات نسبتا گسترده‌ای داشته است می‌توان به شركت فراسو اشاره كرد. با وجود سرمایه‌گذار‌ی‌های این شركت در نمایشگاه‌های خارجی همچون جیتكس به منظور معرفی محصولات فراسو در مجامع بین‌المللی، این شركت برای حضور در الكامپ تنها روی فروشگاه‌های لاوان خود تمركز كرده است.
احمد علیپور مدیر عامل این شركت در این خصوص می‌گوید: «از آنجا كه در نمایشگاه‌های خارجی عمده بازدیدكنندگان افرادی با كار تجاری هستند بنابراین تصمیم‌ می‌گیریم كه محصولات فراسو را در این نمایشگاه‌ها معرفی كنیم اما به دلیل اینكه در ایران عمده بازدیدكنندگان مصرف‌كننده هستند بنابراین تمركز روی لاوان موثرتر خواهد بود.»
علیپور نگاه مثبتی به برگزاری چهاردهمین نمایشگاه الكامپ دارد و در ادامه می‌افزاید: «به توجه به اخبار و اطلاعات كه قبل از نمایشگاه منتشر شده است تعداد شركت‌ها نسبت به سال گذشته افزایش و تمام غرفه‌ها نیز پر شده است در كل استقبال خوبی از این نمایشگاه نسبت به دوره‌های قبل شده است.
به هر حال و با تمام اختلافات موجود كه چند سالی است در برگزاری الكامپ دیده می‌شود چهاردهمین نمایشگاه الكامپ از امروز كار خود را آغاز كرده و اگر به گفته برپا كنندگان نمایشگاه باور داشته باشیم می‌توانیم شاهد برگزاری یك نمایشگاه قوی باشیم؛ چرا كه به باور موسوی این نمایشگاه با همكاری‌های صورت گرفته قرار است به رقابت با جیتكس بپردازد. حتی بهتر از آن ظاهر شود و بتواند در زمینه نمایشگاه‌های حوزه IT حرف اول را در منطقه بزند.

ارسال به بالاترین خوشمزه کردن لینک mohandes Digg!

نویسندگان

نظرسنجی

  مرورگر شما کدام است ؟

پشتیبانی آنلاین

تبلیغات

 •  

   

  وبلاگ تخصصی آموزش و مقالات فوتوشاپ|کلیک کن

   

   

   

 •  

   

   

  PageRank

   

   

پیشنهاد

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

 

اشتراک ایمیلی

با وارد کردن آدرس ایمیل تان آخرین مطالب مختلف و متفرقه را در پست الکترونیکی تان تحویل بگیرید:

Delivered by FeedBurner


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic